Ateistyczna Rewolucja Francuska

Awatar użytkownika
Marat
Posty: 4
Rejestracja: 20 sierpnia 2016, 19:12 - sob

Ateistyczna Rewolucja Francuska

Postautor: Marat » 11 września 2016, 18:00 - ndz

Chyba jednym z ciekawszych mitów dotyczących WRF jest kwestia ateizacji społeczeństwa francuskiego, o czym piszą często prawicowi publicyści historyczni zachwycając się jednocześnie rzekomo bohaterskimi wandejczykami i szuanami. Przeciwnicy totalni Rewolucji powołują się na Żyrondystów, Górę i inne grupy (np. hebertyści) zwalczające Kościół Katolicki. To jednak nie jest ani ateizacja, ani laicyzacja. WRF wykształtowała nową religię - uwielbienie dla państwa jako wyrazu woli ogółu (narodu), jako gwaranta słynnego hasła: wolności, równości i braterstwa, jako tworu najwyższego. Było to żywe jużza czasów monarchii konstytucyjnej Ludwika XVI, a chyba najdobitniej pokazało się to w czasie Wielkiego Święta Federacji. Późniejsze pomysły jakobinów są kontynuacją tego trendu, co wyraziło się szczególnie w Kulcie Istoty Najwyższej czy tzw. świętach Rozumu organizowanych przez Fouche'ego. Co o tym sądzicie?


Martius6
Posty: 43
Rejestracja: 24 sierpnia 2016, 21:15 - śr

Re: Ateistyczna Rewolucja Francuska

Postautor: Martius6 » 12 września 2016, 00:01 - pn

Trochę racji jednak mają, kilka dni temu natrafiłem na coś takiego:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Kult_Rozumu
https://pl.wikipedia.org/wiki/Sytuacja_ ... anizacyjna


Ignac
Posty: 35
Rejestracja: 20 sierpnia 2016, 14:47 - sob

Re: Ateistyczna Rewolucja Francuska

Postautor: Ignac » 12 września 2016, 13:59 - pn

Nie mogę się zgodzić. Po pierwsze trzeba patrzeć z ówczesnej perspektywy a więc perspektywy państw w których religia odgrywała gigantyczną rolę (islam, katolicyzm, prawosławie, protestantyzm) - także w przedrewolucyjnej Francji rola kościoła była niepodważalna. Wraz z rewolucją to wszystko się zachwiało. Oczywiście rewolucja była niejednorodna więc w jej łonie byli mniej i bardziej wojujący ateiści, deiści czy nawet ludzie religijni tym niemniej to pierwsze, na taką skalę, wystąpienie ateizmu i wpływu ateistów na państwo. Pamiętać też trzeba o animozjach poszczególnych ludzi, bo w sumie kult Istoty najwyższej i jego przepchnięcie rewolucja zawdzięcza Robespierreowi , gdyby wygrał Danton mogłoby to wyglądać zgoła inaczej bo wszak na inauguracyjnym święcie tegoż tworu 20 prairila II roku palono kukłę ateizmu właśnie.


Awatar użytkownika
Murat
Posty: 10
Rejestracja: 20 sierpnia 2016, 21:20 - sob

Re: Ateistyczna Rewolucja Francuska

Postautor: Murat » 12 września 2016, 15:34 - pn

Nie wiem czy Kult Istoty Najwyższej można nazwać religią, raczej był to początek tego, co w dzisiejszej Francji nazywa się laicite. Bezspornie zaś faktem jest, że kolejne rewolucyjne rządy dążyły do osłabienia Kościoła, a w czasach rządów jakobinów dążono do jego zniszczenia, co pociągało za sobą ateizację społeczeństwa, bo koncepcja istoty najwyższej jako parareligii upadła wraz z Robespierrem, nigdy też nie miała ona zresztą dużego zasięgu. Jeśli zaś chodzi o stosunek do Kościoła warto chociażby spojrzeć na kolejne posunięcia - konstytucja cywilna kleru zmuszająca do wybrania wierności papieżowi lub rządowi, konfiskatę majątków kościelnych, niszczenie kościołów (chociażby zbezczeszczenie opactwa w Saint-Denis), co ostateczne zakończono wraz z podpisaniem konkordatu z 1802 r., choć np. wśród części generalicji uważano ten krok za błąd, co można przypisać silnie antyklerykalnym nastrojom w wojsku będących spuścizną rewolucji. Nie bez powodu wśród emigrantów znalazło się wielu księży, część z nich znalazła się nawet w Polsce (jednym z nich wspomina choćby w swoich wspomnieniach Kołaczkowski).Wróć do „XIX wiek”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości