Bogowie

Awatar użytkownika
Belica
Moderator

Bogowie

Postautor: Belica » 10 września 2016, 21:12 - sob

Obrazek z bogami

Persian Gods: tylu bogów... religii monoteistycznej :) Z różnych istot wymienionych jako bogowie są tam:
    >Aryman czyli zły duch, niby coś równego Ahura Maździe, ale jednak on przegra
    >Atar nie jest bogiem (Atar to ogień, więc czemu to nie on jest płonącym ludkiem?)
    >Podobnie Mitra
    >Jeśli chodzi o inne, to pamiętam, że w jednej z książek nazywano je emanacjami Ahura Mazdy

Slavic Gods: Laima tak słowiańska, że aż bałtycka!

Native American Gods: w tle stoi kalumet czyli fajka. Jest też Ghost Dancer. Internet zna tylko Taniec Ducha i ten zespół. Ciekawi mnie też, jakie plemię ałtor miał na myśli pisząc to Native American.

Inuit/Eskimo Gods: Snowbird brzmi bardzo eskimosko, czyż nie?

African Gods: W Afryce jest tylko jeden panteon, tak! Jak ja to uwielbiam, zlepianie w jeden naród wszystkich Afrykańczyków albo wszystkich Indian. Z boku jest Baron Samedi. Samedi to loa w voodoo. Nie udaje mi się znaleźć informacji, czy ten duch jest elementem voodoo pochodzącym z Afryki, czy powstałym już na Haiti. Imię Sobota na to nie wskazuje.

Egypt Gods: Gdzie się podział Ra? Bo bez Ra to słabo trochę. A ze względu na Echnatona ( <3 ) można by wspomnieć choć o Atonie lub Amonie. I czy naprawdę trudno napisać przymiotnik Egyptian?

Diwata/moro Gods: spójrzcie na Talę :) Zaciekawiło mnie, kim są ci Diwata i gdzie żyją. No i na to wikipedia mówi:
In Philippine mythology, a diwata (derived from Sanskrit devata देवता; encantada in Spanish) is a type of deity or spirit.
~źródło

Typ bóstwa lub ducha, który ma własne bóstwa. Trzeba było napisać po prostu Moro - to grupa etniczna.

Twoje działanie i tylko twoje działanie określa twoją wartość
~Johann Gottlieb Fichte
Archeoziele
Moderator

Re: Bogowie

Postautor: Archeoziele » 10 września 2016, 21:54 - sob

Cúchulainn jako bóg... no cóż...

RAT

Re: Bogowie

Postautor: RAT » 11 września 2016, 13:13 - ndz

Meh; 'perscy bogowie' są OK. przecież historycznie np. kult Mitry - tak, jako bóstwa - jest starszy od Awesty oraz początków zoroastrianizmu. Owszem, w Aweście ich podporządkowano Ahurze Mazdzie - ale to, że kult Mitry był początkowo znacznie ważniejszy widać np. po nadzwyczajnej propagacji tej postaci po świecie.

Zresztą, ja chyba jestem dziwny, bo najbardziej boli mnie, że ikonografia jest strasznie zjechana. Gdyby nie podpisy, nie można byłoby odróżnić np. Śiwy od Indry - a przecież powinno dać się łatwo odróżnić tysiącokiego Indrę, którego wierzchowcem jest biały słoń, od Śiwy z kobrą oplecioną wokół szyi, z którego koka wypływa Ganga, etc., itd.

PS. i w związku z tym - te obrazki są lepsze i ładniejsze: http://kwejk.pl/przegladaj/2477221/0/po ... ingha.html (aczkolwiek któraś z dalszych bogiń ma kawałek nagiej piersi).

Wróć do „Pozostałe religie”